Нульове розмитнення авто: що потрібно знати
Скасування розмитнення автомобілів дасть можливість українцям купити вживаний транспорт значно дешевше. Хто це може зробити і скільки треба платити?
Ухваливши законопроект №7190 , Верховна Рада відмінила митні збори, ПДВ і акциз при ввезенні транспортних засобів з-за кордону для усіх фізичних осіб. Мова йде про легкові, вантажні автомобілі, мотоцикли, причепи, напівпричепи і транспорт, призначений для перевезення десяти та більше пасажирів.
Розробляючи даний законопроект, урядовці в першу чергу враховували те, що в наслідок бойових дій тисячі громадян втратили свої транспортні засоби, а сьогодні це не лише можливість врятувати життя, але і необхідність перевезення підприємцями товарів та персоналу.
Покрокова процедура розмитнення і оформлення авто із закордону
Оформлення договору купівлі-продажу, який необхідний для розмитнення авто в Україні. До слова, занижувати вартість покупки у договорі не варто, адже податки з них все одно не сплачуються.
Для перетину кордону необхідно зняти авто з обліку і оформити “експортну декларацію” – документ, що підтверджує намір вивезти авто з ЄС. Декларацію можна оформити у місцевих митних брокерів (їхні офіси розташовані по дорозі до кордону).
Звернутися до українського брокера, який підготує попередню декларацію громадянина (ПДГ). Вона буде необхідна на нашій митниці. В Україні теоретично є можливість подати декларацію самостійно, але по факту подання електронної декларації громадянами в онлайн-режимі через «Єдине вікно» ще технічно не реалізовано.
Перетинати кордон потрібно через митницю “червоним коридором”, яким користується вантажний транспорт. Закордонна сторона проводить огляд авто, перевірку документів і “закриває” експортну декларацію.
З українського контрольно-пропускного пункту потрібно доставити автомобіль на один із митних постів місцевої митниці для закінчення решти формальностей. На митниці брокер оформляє митну декларацію і з усіма документами треба заїхати у зону митного контролю. Там власник авто отримує “закриту” митну декларацію та “посвідчення митниці”.
Наступний крок – це проходження сертифікації в державних чи приватних компаніях. Сертифікація включає тестування на працездатність і функціональність основних систем автомобіля – рульового управління, гальмівної системи, трансмісії, електросистеми і так далі. Цей етап ще називають техоглядом автомобіля. Без сертифікату відповідності авто не зареєструють, не видадуть свідоцтво про реєстрацію (техпаспорт) та номерні знаки. Після успішного проходження процедури підписується акт здачі-прийому робіт і видається сертифікат відповідності на автомобіль (часто його висилають поштою наступний день).
Для сертифікації потрібні такі документи:
- основне або тимчасове свідоцтво про реєстрацію авто в попередній країні (техпаспорт);
- документи, що підтверджують права власності на ТЗ (договір купівлі-продажу);
- митні документи;
- паспорт громадянина України або посвідка на проживання і копія ідентифікаційного номера;
- доручення (якщо третя особа представляє власника);
- сертифікати та протоколи випробувань автомобіля країн ЄС на КТС (при наявності).
Завершальним етапом буде реєстрація транспортного засобу. Щоб її здійснити необхідно звернутися у будь-який сервісний центр МВС із заявою та документами, які посвідчують особу заявника, а також документами, що підтверджують правомірність отримання транспортного засобу.
Скільки коштує розмитнення авто
Оформлення експортної декларації для вивезення авто за межі Євросоюзу у митного брокера на території ЄС – 850 грн.
Оформлення ПДГ та митної декларації в українського брокера – 3000 грн.
Сертифікація авто – 2400 – 2700 грн.
Реєстрація в Сервісному центрі МВС – 800 грн.
Збір за першу реєстрацію до Пенсійного фонду – від 3 до 5% від митної вартості ТЗ.
Тобто розмитнення авто в Україні, вартість якого становить $3-4 тис, обійдеться орієнтовно $300-400.
З цього можна зробити висновок, що ціна вживаних авто може знизитися аж до 80%, а нових – приблизно до 40%. Приміром ще до 24 лютого вартість розмитнення автомобілів 2001-2005 років випуску, які за кордоном коштували $1 тис, в Україні становила в $3-4 тис., Отже, згідно з новими правилами автомобіль, який раніше обходився у $4-5 тис. тепер обійдеться у $1,5 тис.

Який пакет документів потрібно надати для розмитнення в Україні
Пакет документів для перетину кордону — стандартний, такий, який був і до введення нових правил. В більшості випадків це
- паспорт та ІПН власника транспортного засобу
- договір купівлі-продажу,
- реєстраційний документ на авто (технічний паспорт);
- документ, який підтверджує факт зняття машини з обліку в країні реєстрації
- експортна декларація та попередня митна декларація.
Обмеження за віком (еконормами)
Легкові автомобілі – не нижче “Євро2”, тобто виготовлені не раніше 1996 року.
Вантажні авто – не нижча “Євро5”, їх випускали з 2009 року.
Якщо стандарт не вказаний в реєстраційних документах на авто, для розмитнення потрібна довідка сертифікаційної лабораторії.
Чи потрібно після закінчення воєнного стану доплачувати за розмитнення?
Доплачувати не потрібно. Цей закон не передбачає жодних розстрочок, відтермінувань чи перенесення строків сплати податків. Транспортний засіб, який пройшов митне оформлення за даними правилами та зареєстрований у Сервісному центрі МВС, має такий же статус, які і авто, що знаходяться в Україні. Крім того, як відомо, закони не мають зворотної сили.
Хто може пригнати авто із Європи
Оскільки на час воєнного стану більшості українських чоловіків обмежили право виїзду за кордон, пригнати автомобіль можуть певні категорії громадян:
- жінки (при наявності посвідчення водія)
- чоловіки старше 60 років.
- багатодітні чоловіки. Якщо чоловік має трьох або більше дітей, обмеженння що до виїзду на нього не діють.
- непридатні до військової служби за станом здоров’я (при наявносіт відповідного документу з воєнкому)
- особи з подвійним громадянством. Хоч офіційно українцям не дозволяється мати паспорт інших країн, але у багатьох прикордонних регіонах виїзд з України за документами іншиї країн не обмежують
- іноземці (можуть ввести автомобіль за дорученням українця)
Чи можливо розмитнити «Євробляхи»
Теоретично можливо, але для цього потрібно виїхати на такій машині за кордон, зняти там з обліку, оформити купівлю від власника та після цього заїхати у режимі імпорту, скориставшись «нульовим розмитненням».