Почніть планування сімейного бюджету
Багатьом знайома така ситуація, коли до зарплати ще кілька днів, а коштів у кишені практично не залишилось. Або не вдається наскладати гроші на потрібну річ, чи зробити заощадження. Для вирішення цих проблем потрібно зайнятися плануванням сімейного бюджету. Так, це справа не проста, адже необхідно потратити час, прикласти певні розумові зусилля і врахувати інтереси усіх членів сім’ї. Проте користь, отримана від планування буде значною – кращий контроль витрат дозволяє використовувати кошти значно ефективніше, що неодмінно поліпшить фінансовий стан всієї сім’ї. На Заході планування – звична річ, в нас, нажаль, більшість населення живе за принципом ситуативних витрат. В цій статті наведемо кілька корисних порад, які допоможуть вам зрозуміти основні принципи складанням сімейного бюджету.
Плануванням можна займатися раз в місяць. Для початку потрібно проаналізувати доходи та витрати за попередні періоди – останні місяці, або хоча б минулий місяць. Якщо вам не вдається пригадати усі видатки, тоді варто 2-3 місяці записувати вже поточні витрати. Далі потрібно запланувати усі доходи. Крім зарплати сюди можна внести соціальну допомогу, додатковий заробіток, доходи з депозитів, інші доходи, якщо такі є. Планування витрат розпочинається з наступного поділу: загальні витрати на сім’ю, особисті витрати чоловіка та дружини і витрати на дітей. Варто зазначити, що дітям, окрім коштів на одяг, рекомендується давати кишенькові. Це дозволить їм не лише придбати необхідну річ, а й навчатиме розпоряджатися наявними ресурсами.
Першочергово потрібно виділяти кошти на кредити, якщо у вас вони є, на заощадження і комунальні платежі. Решту на інші важливі потреби сім’ї – харчові продукти, побутову хімію, транспорт, ліки, господарські товари. Крім того, важливою є стаття – непередбачувані витрати. Не варто забувати про задоволення та відпочинок. В процентному співвідношенні планування матиме такий вигляд: 70% – основні витрати, 10% – заощадження, 10% – розваги та задоволення, 10% – непередбачувані витрати.
Склавши сімейний бюджет, можна втілювати його у життя, звіряючи доходи і щоденні витрати. Розрахунки краще проводити не в звичайному записнику, що є не дуже зручно, а в Excel чи програмах, призначених для ведення сімейного бюджету. Найвідомішими є Домфін, Свої гроші, Домашня бухгалтерія, Сімейний бюджет, X-Cash, Family10. В кінці кожного місяця потрібно аналізувати на скільки точно виконано бюджет. Якщо він перевиконаний, можете вважати, що ви добре справилися із завданням, якщо недовиконаний – потрібно шукати причини прорахунків і врахувати їх при плануванні наступного бюджету. Можливо, більше уваги потрібно приділяти економії коштів. Для цього варто ознайомитися зокрема і з кількома корисними порадами купівлі продуктів в супермаркетах. І пам’ятайте – головне не лінуватися та не боятися займатися плануванням. Насправді це досить цікаво. Дозвольте собі контролювати свої доходи і витрати, щоб вони не контролювали ваше життя.