Найвідоміші і найкрасивіші церкви Львова

Храми Львова вважаються невід’ємною частиною його архітектурної спадщини. Громада міста завжди відзначалася побожністю і тому шанобливо ставилася до своїх святинь.

За час свого існування релігійні будівлі Львова потерпали від різноманітних руйнівних бід. Суттєво дошкуляли їм пожежі. Залишили свій сумний слід і радянські часи, адже із забороною духовного життя, церкви, перетворені на склади і сховища, зазнали значної шкоди. Та з приходом незалежності храми Львова відновили свою діяльність, в них провелися реставраційні роботи і вони знову відкрили для людей свої двері.

У Львові співіснують різні конфесії, що зумовило будівництво різних типів релігійних споруд. Цей факт робить місто надзвичайно цікавим в плані порівняння храмів – ажурних барокових православних, стриманих церков в стилі класицизму, строгих католицьких костелів та ін. Більшість історичних храмів занесена до світової спадщини ЮНЕСКО.

 
 

Архикатедральний Собор Святого Юра

Собор Святого Юра – головний греко-католицький храм Львова, багатовікова резиденція архієпископів та патріархів. Собор є пам’яткою пізнього українського барокко і входить в архітектурний ансамбль на Святоюрській горі.

Собор Св. Юра Львів

Теперішня споруда собору Св. Юра була збудована у XVIII столітті за проектом німецького архітектора Бернарда Меретина. Його фасад увінчує фігура святого Юрія Змієборця — покровителя не тільки собору, але й міста Львова.

Крипта собору св. Юра стала усипальницею видатних церковних і політичних діячів, серед яких галицьктй князь Ярослав Осьмомисл, митрополит Андрей Шептицький, патріарх Йосиф Сліпий, Блаженніший Мирослав-Іван кардинал Любачівський.

Адреса: м. Львів, площа Святого Юра, 5

 
 

Домініканський собор

Домініканський собор (Церква Пресвятої Євхаристії) — один з кращих представників бароккової архітектури. Велична споруда з цікавим минулим зачаровує своєю сурово-містичною красою та оригінальним скульптурним оздобленням. Над головним входом видніє напис латинню «SOLI DEO HONOR ET GLORIA», що значить «Єдиному Богу честь і слава» – візитка ордену домініканців, які називали себе «Божими псами».

Домініканський собор Львів

Монастир домініканців, який колись знаходився на цьому місці, спорудили ще у XIII ст. на прохання угорської принцеси Констанції – дружини князя Лева Даниловича, яка була католичкою і в чужій державі сумувала за своєю вірою. Від XV ст. тут стояв костел, збудований у готичному стилі. В середині XVIII ст. домініканський костел розібрали, адже знаходився він в аварійному стані. Новий собор звели за проектом одного з найталановитіших архітекторів того часу – військового інженера Яна де Вітта у 1748-1764 роках у пізньобароковому стилі.

До ІІ світової війни – храм належав римо-католицькому ордену домініканців. За радянської влади собор використовували як склад. А з 1973 року у ньому розмістили Музей релігії та атеїзму. У 1990-тих Домініканський собор передано УГКЦ. З XVIII ст. в соборі розміщувався великий бароковий орган, який перемістили у Львівську філармонію, а в самому Домініканському храмі знаходиться дещо менший за розмірами.

Адреса м. Львів, пл. Музейна, 1
 
 

Храм св. Андрія Первозванного

Церква св. Андрія – центральна будівля комплексу Бернардинів до якого крім костелу входили також монастир, дзвіниця, криниця-ротонда, колона св. Яна з Дуклі, вежа та оборонні споруди. На початках свого існування костел бул головною церквою монахів – бернардинців.

Храм Св. Андрій Первозванного

Сам храм збудували у ХV ст. поблизу Галицьких воріт – одного з в’їздів до Львова. Довгий час церква виконувала не лише релігійну роль, але й мала оборонну функцію, створюючи для міста захист від нападів ворогів. Та дерев’яна церква і монастир зазнавали руйнувань. І вже на початку XVII ст. звели мурований храм, який стоїть й до сьогодні.

Будівництво храму в різний час проводилося під керівництвом львівського архітектора Павла Римлялнина, італійського – Авросія Прихильного і вроцлавського – Андрія Бемера. І як наслідок – церква Св. Андрія увібрала в себе унікальне поєднання декількох архітектурних стилів – витонченого бароко, італійського ренесансу і німецького маньєризму.

Має храм св. Андрія і особливу реліквію – мощі святого Яна з Дуклі, який знаходиться у великій пошані серед католицьких віруючих і вважається покровителем Литви і Польщі.

У ХІХ ст. після реформи католицьких монастирів, яку провів австрійський уряд, діяльність монастиря бернардинців призупинилася. А під час радянської окупації храм як релігійна установа зовсім перестав функціонувати. І лише в 1990 році церковне життя відновилося і храм взяв під свою опіку чернечий орден УГКЦ – Отці Василіан.

Адреса: м. Львів, вул. Руська, 10
 
 

Храм святих Ольги та Єлизавети

Церква святих Ольги і Єлизавети – є яскравим представником львівської неготичної архітектури. Костел названо на честь дружини австро-угорського цісаря Франца-Йосифа – імператриці Єлизавети Баварської (Габсбурґ). Споруда вважається найвищою у Львові, її висота становить 88 м. Костел побудовано в 1903-1911 р. під керівництвом архітектора Теодора-Мар’яна Тальовського.

Костел Ольги і Єлизавети

Храм зведено за кошти працівників залізниці. Дехто вважає, що за задумом римо-католицький костел мав заступити вид на греко-католицький собор св. Юра, гостям міста, які приходили з головного вокзалу.

За свою столітню історію костел костел пережив чимало пошкоджень. Проте його щоразу відремонтовували. Вже за часів незалежності Храм св. Ельжбети передали греко-католицькій парафії.

Адреса: м. Львів, площа Кропивницького, 1
 
 

Вірменська церква

Офіційна назва храму – Вірменський катедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці. На Заході України він є єдиний храмом Вірменської апостольської церкви.

Собор збудуваний майстром Доре у XIV ст, і був релігійним та культурним центром вірмен. Ансамбль Вірменського собору включає в себе декілька споруд. До них належать сам Вірменський собор, палац архієпископа, монастир бенедиктинок , дерев’яний вівтар «Голгофа», дзвіниця та колона св. Христофора.

Вірменська церква Львів

У 1712 р. храм потрепів від пожежі. Після його відновлення, інтер’єр Вірменського собору набуває барокового характеру. Його найстаріша частина вкрита орнаментами типових вірменських мотивів. Це простежується в різьблені каменю та алебастрі зображення вірменських хрестів

Радянська влада собор закрила і облаштувала тут сховище для фондів картинної галереї, а потім музею Леніна. Сьогодні церкву повернули вірменській громаді.

Адреса: м. Львів, вул. Вірменська, 7/13
 
 

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла – пам’ятка барокової архітектури, один із найбільш загадкових релігійних споруд Львова. Зведений у 1610–1630 рр. архітектором єзуїтського ордену Джакомо Бріано. Освятив храм тодішній львівський архиєпископ Ян Анжей Прухніцький. Свого часу тут молилися польський король Владислав IV, Ян III Собеський, Ян Казимир, та гетьман Станіслав Яблонський.

Храм Петра і Павла Львів

Має святиня і свої сакральні цінності – ікону Матері Божої Утішительки та Розп’яття Ісуса Христа. Ікона Матері Божої Утішительки являється однією з кількох копій оригінального образу з базиліки Санта Марія Маджоре в Римі. Створили її в 1608 р. з дозволу папи Пія V. З середини XVII ст. ікону передали у храм.
Ще однією цінністю церкви є скульптурний образ Розп’яття Ісуса Христа, виконаний німецьким митцем Йоганом Пфістером у 1616 р. Розп’яття вважається однією із найбільш визначних мистецьких пам’яток доби Відродження у Львові. Розміщується він у боковому вівтарі храму.

У 2010 р. Львівська міська рада передала храм у власність Курії Львівської архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви. Зважаючи на те, що свого часу храм виконував функцію гарнізонного храму міста, сьогодні в ньому знаходиться центр військового капеланства.

Адреса: м. Львів, вул. Театральна, 11
 
 

Латинський кафедральний собор

Львівський кафедральний собор (офіційна назва – Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії) – головний римо-католицький храм України.
Будівництво парафіяльного костелу Успіння Пресвятої Діви Марії розпочалося у 1370 р. за активного сприяння короля Казимира Великого. Архітекторами храму були Миколай Ничко і Миколай Гансек. У 1656 р. в катедрі король Ян Казимир урочисто проголосив Пресвяту Богородицю Королевою Польської Корони.

Катедральний собор Львів

За час свого існування храм неодноразово змінював свій архітектурний план та оздоблення інтер’єру, добудовувалися каплиці заможніх львів’ян (найвідоміші – це каплиці Боїмів та Кампіанів). По периметру появилися фігури святих, які раніше знаходилися на цвинтарі біля храму.

У XVIIIст. готичний собор потерпів від реконструкції в бароковому з елементами рококо стилі. Колони та стіни покрили штукатуркою, багато вівтарів, надгробних плит та епітафій було забрано.
А у 1772 році мешканці Львова, протестуючи проти австрійської окупації замуровали головний вхід до базиліки. Від тоді потрапити до собору можливо тільки через бічні входи. Іншою незвичайністю храму є зафіксовані на стінах артилерійські ядра, які скидали на Львів під час облоги 1672 р. турецькі війська, та у 1919 р. в період україно-польської війни.

Адреса: м. Львів, площа Катедральна, 1
 
 

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Успенська церква – це найкраща пам’ятка львівського ренесансу. В її архітектурі поєднано традиційне східнохристиянського храмове будівництво і західноєвропейські ренесансні форми. В ансамбль споруд входить церква Успіння Пресвятої Богородиці (витримана у стилі італійського ренесансу), вежа Корнякта (заввишки 65 м. названа на честь свого фундатора) та каплиця Трьох Святителів. Збудовані вони на місці первісної церкви (1421).

Успенська церква Львів

В XV ст. при Успенській церкві постало братство, яке у 1586 році отримало статус Ставропігії від патріарха Йоакима V .

Окрасою інтер’єру є Іконостас, виконаний у 1773 р. Також у церкві збереглися інші пам’ятки мистецтва XVII—XVIII ст. Найбільшою цінністю серед яких є ікони страсного циклу, які були частиною первісного Успенського іконостаса 1630—1638

У крипті церкви були поховані гетьман Іван Підкова, фундатор Костянтин Корнякт, три молдавські княгині з роду Тернавських.

У 1989 р. Успенську церкву передають у юрисдикцію УАПЦ. Сьогодні при храмі діє осередок Братства св. ап. Андрія Первозваного, який організовує парафіяльне духовне і культурне життя церкви.

Адреса: м. Львів, вул. Руська, 07

Rate this post
Щоб зберегти інформацію
додайте сторінку в закладки
або поділіться в соцмережах!